Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa
Biz Karadenizliler Yazdır E-posta

Karadeniz yöresini ve folklorunu araştırmak ne merak ne de teoriktir. Karadeniz insanını Türkiye coğrafyasında yaşayan insanlardan ayıran özellik, çalışkanlığı, mertliği, söylediğinin arkasında duruşu ve son söyleyeceğini ilk söylemesidir. Cesurdur, çalışkandır, ataktır, beceriklidir; bunların toplamı başarılı olmasının nedeni sayılmalıdır. Sanatta, ticarette, sanayide ve de politikada Karadenizli görmek, onun ataklık ve cesaretinin sonucudur. Yaşamın zorluklarını, alın yazgısı olarak algılamaz. Var gücüyle direnerek onların üstesinden gelmeyi sever. Bu anlamda gergindir. İkinci planda olmayı sevmez; onuruna düşkündür. Büyüdüğü tabiatın hırçın yapısı karakterinde gizlidir. Durağan olmayı sevmez; hareketlidir. Çalışarak dinlenir. Çalışmak onun yaratılış biçimidir. Zorluklar karşısında ne umutsuzdur ne de küskün. Toprağın azlığı, onu toprağa tutkulu kılar. Toprak onun için çok anlamlıdır. Seller, toprağını alıp götürdüğünde, kızmaz; alışkındır böyle durumlara. Suyun aldığı toprağı, gerisin geri sırtında taşır, suya meydan okurcasına.

Toprak ananın azlığı onu gurbet çocuğu yapmıştır. Gurbet onun için sadece var olma savaşıdır. Doğduğu yerle gurbetin asla mukayese edilmesini istemez. Çalışkanlığı gurbette değişmez. Geleneklerine aşırı bağlılığı nedeniyle, çevresi tarafından tutucu gibi algılanır. Oysa, sosyaldir. Ya da sosyal olmak için mücadele eder; bunu başarmak için zaman ayırır ve maddi hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz. Bunu gittikleri vakıf, dernek veya sivil toplum örgütlerine ciddi yatırımlar yaparak o içindeki ilk olma tutkusunu gerçekleştirirler. Boş zamanı yoktur. Varsa da, horon oynar, spor yapar.

Karadenizli ve folklor iç içedir. Horon oynarken, mani söylemeyi de ihmal etmez. Mani, Karadeniz'in türkü harmanının temelidir. Aynı zamanda edebiyatın en eski nazım biçimidir. Maniler, Karadeniz insanını en iyi tarif eden temel taşlarından biridir. Özgürlüğün ifadesidir mani. Çünkü her manide, yöre insanının, karakterini, kişiliğini ve özgürlüğünü bulmak mümkündür. Manileri, yergide, isyanda, müstehcenlikte, sevinçte, yakınmada, velhasıl hayatının her anında görmek mümkündür. Fıkraları, manilerin kopya edilmişidir. Hiçbirimiz iki cümle ile mutlu olamayız ama Karadenizli, bunu başarmıştır. Kendisiyle dalga geçilmesini içine sindiremeyen Karadenizli, anlattığı fıkralarla kendi kendisiyle dalga geçer. Bu durum, onun engin hoşgörüsünü gösterir. Sevinçle, üzüntüyü harman yapıp, yaşam biçimi haline getiren ender topluluklardandır. Oğlunu askere gönderirken, bir yandan ağlar, öte yanda horon eder. Horon, sulhtur; barıştır. Kavgalıların barıştığı halkadır, horon. El ele tutuşmak, kopmayan tutkunluğun ifadesidir. Sporda da bu farklı değildir. Trabzonspor'u Trabzonspor yapan etkenler, yukarıda bahsettiğimiz her şeyin toplamıdır.

Hasan Düzgün Çaykara -Trabzon

 
Sonraki >

Ana menü

Anasayfa
Hakkımda
Uzungöl
Resimlerim
Kitaplarım
Müzik
Politika
Spor
Ekonomi
Güncel
İletişim
Arama

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Kitaplarım

Pontus Kültürü ve Uzungöl
Pontusca Sözlük

Resimlerim

uzungöl'den resimler
uzungöl'den resimler
Açıklama: uzungöl\'den resimler
resimlerim
resimlerim
Açıklama: trabzonlular beşiktaş kültür derneğinde düzenlenen kolbastı paneli
portreler
portreler
Açıklama: portreler
hasan düzgün
hasan düzgün
Açıklama: hasan düzgün
uzungöl'den resimler
uzungöl'den resimler
Açıklama: uzungöl\'den resimler

Anketler

Bu yılki tatilinizi hangi bölgemizde düşünürsünüz?
 

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color