Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa arrow Uzungöl arrow Göç arrow Göç bir yazgı değildir
Göç bir yazgı değildir Yazdır E-posta

Alın yazgısı diye algılanır genelde çünkü isteyerek yapılan bir eylem değildir onun koşullarını yaşamın şartları belirler çünkü göç sadece insanların yaşadığı olay değildir tabiatın tüm canlı ve cansızları yani evrende var olan her nesne bunu yaşar bazen sessiz bazen de sesli bu yazıda ana tema Karadeniz insanının göç öyküleri neden ve niçinle ri aranacak ancak tabiatın diğer varlıkları da yazıda hak ettikleri kadar yazılacaktır merak etmayun


Göç bazen yazgı bazen yoksulluk bazen kuraklık bazen topraksızlık bazen anlaşmazlık bazen keyfiyetten yaşanan bir dramdır öyleya insanoğlunun yukarıda nedenlerini saydıklarımızdan göç ettiğini biliriz peki ya kuşların leyleklerin kelaynakların göçmen kuşların yada yaban hayvanlarının bunca karışık bir olayın içinden kısa bir yazı ile çıkmak gerçekten zordur. O halde fazla derine dalmadan gelelim karadenizin göç tarihçesi,nedenlerine hele hele Çaykara denince öylesine ilginç ve karmaşık olaylarla karşılaşıyoruzki inanılacak gibi değil ama birebir yaşanmış olduğuda gerçek. Şimdi nereden başlayacağımıza gelince düşünüp duruyoruz ama geçmişe ve tarihe göz atmadan edemeyiz Trabzon şehrinin tarihi dünyada en çok yazılan şehirlerimizdendir dolayısıyla göç hareketlerini bağrında barındırmış yaşamış ve yaşatmış bir kenttir.

Bu hüzünlü olayı oldu olası yaşamaktadır. Kim bilir beklide bizlerin yağmur diye nitelediğimiz yağışlar bu kentin ve bölgenin göz yaşlarıdır. Bunu bilemeyiz ama göç yüzünden ağladığı kesindir yağan yağmurların ıslaklığının tamamı değilse bile bir bölümünün olduğu kesindir.

Çünkü bu yazının yazarı bu yazıyı yazarken göçü yaşamış biri, ağlayarak ve o anıları yaşayarak gözlerim nemlenmiştir hemde yıllar önce yaşanmasına rağmen onun için göç hüzün demektir sevdiklerinizden ayrılık demektir gelip görmemektir ağlamaktır yeni bir dünyanın kurulması demektir.

Yaşadığınız bölgenin şartları dışında başka bir bölgenin tüm koşullarına uyma zorunluluğu olan bir seçimdir onun için hüzün ve göz yaşı demektir. Bu bazen kendi isteğinizle de olsa yinede içnde ayrılık barındırdığı için göz yaşı asla eksik değildir bunu yaşayarak görürüz peki tabiatta kuşların leyleklerin hayvanların halini düşünebiliyormuyuz hatta toprağın bazen kayaların bazen bir yamacın bir dağın göçünü nerden bilebiliriz onların ağlamadığını onların bir daha geriye dönemeyeceklerini bildiklerini.

İşte göç bunun için zordur. Anlatması bile, bırakın yaşanmasını yüreğim parçalanır bir askerin askere gitmesinden genç bir evlinin gurbete, göçünden uzun olur. Bazen avrupaya yolculuk aman tanrım kimbilir namazınıda kılamamıştır diye dalarız düşüncelere hüzne boğuluruz duyarız ezan sesini ve gidenimizi yani göçü yaşayanı düşünürüz.M

Mahrumdur sabahın bu uyarı sesinden işte böyle bir karmaşadır göç onun için ben onun adına göç demek yerine ayrılık demeyi daha uygun bulurum ben.

okuyan yazan çizen sizlerde mutlaka isimler bulacaksınız çünkü öylesine acıdırki ona hangi sifatı uygun görürseniz ona layıktır. Zaten onunda itirazı olmaz hemen kabullenir öyle ya gittiğniz yerde göçmensiniz adınızda birdaha değişmemek üzere öyle kalır düşüne biliyormusunuz yıllarca bilmem falanca olarak yaşarsınız ve bu ünvanınızla övünürsünüz ama göç başınıza gelince isimler yalınlaşır ve göçmen olarak sadeleştirilir. Bu ne menem şeydirki hepimiz yaşarız öyleya bazen yaylaya bazen mezireye bazen tatile göç etmiyormuyuz üstelik bizimle beraber hayvanlar ve cansız varlıklar yani sandalyemiz giysilerimiz yataklarımız vs.

acıdır, illettir allahaşkına buna bir çare yokmu. İnsana bukadar acı yaşatan başka bir şeyin olduğunu sanmıyorum ha ölüm desek bence göç kadar acı değildir çünkü ölüm mutlaktır ama göç mutlak değildir seçimde değildir baksanıza şair dizelerinde ne demiş.

ÖLÜM İLE AYRILIĞI TARTMIŞLAR
ELLİ DİRHEM AĞIR GELMİŞ AYRILIK
Eeeeee bukadar acı yaşatan bir olayın yazısıda yaşanmasıda zordur. Bu yakınmadan sonra şimdi nedenleri tartışılır ve göz yaşlarının seller gibi aktığı yazgısı göçle özdeşleşmiş bir ilçe ve yöresinin yaşanmış göçlerine göz atalım ve bakın yukarıda yazdığım yakınmalarımda nekadar haklı olduğumu

 
< Önceki

Ana menü

Anasayfa
Hakkımda
Uzungöl
Resimlerim
Kitaplarım
Müzik
Politika
Spor
Ekonomi
Güncel
İletişim
Arama

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color