Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa arrow Gncel arrow Uzungl - Davos karlatrmas
Uzungl - Davos karlatrmas Yazdr E-posta
Ayrldm doum yerim Uzungöl'den tam 50 yl oldu. Kader ite ya altm geçince yaadnz yerler skc oluyor, tercih yapp baka yerlere gitmek istesenizde ilk akla gelen yer doduunuz yer oluyor.1965 ylnda ayrldm Uzungöl'e 2011 yl yaz aynda hasret gidermek için gezmeye gittim. Bir arkadamla yemekte iken bana yeniden Uzungöl'e dönüp dönmeyeceimi sorduunda, elli yl önce topraklarmz babamz tarafndan satld için yerimin olmadn söyleyince bana yer vereceini söyleyerek beni yeniden Uzungöl'e dönmem için ikna etti ve serüven balad.

Satn aldm yer üzerinde emekliliimi sürdürebileceim bir ev yapma karar aldm ve ksa sürede tamamladm. Evi tamamlamasna tamamladm ama o süre içinde memleketimin kötü yönetildiini, ihanete uradn ve çevre katliam yaadn gördüm. Bu durum benim için tam bir hayali sukut oldu. Oturup düünmeye baladm acaba bireyler yapabilirmiyim diye. Bir plan dahilinde mevcut Uzungöl'ün bugünkü durumundan kurtarlmas için kendi öz kaynaklar ile bunun mümkün olamayacan gördüm. Dolaysyla bir çok kent plancs ve ehircilikle ilgilenen arkadalarmla yaptm istiare sonunda dünyann birçok turizm bölgelerini inceleyerek Uzungöl'ü hangi kategoride yaplandrabileceimin çalmasn yaptm ve sonuç olarak Uzungöl neden Türkiye'nin DAVOSU olmasn.

Belki çok iddial olacak ama uzun uzun düünerek bunun ancak devlet desteiyle olabileceini ve böyle bir merkeze de ihtiyaç olduu herkes tarafndan kabul gördü. Bende kararm verdim ve ömrümün kalan bölümünü doduum topraklara adayarak çalmaya koyuldum. Hali hazr avan proje çalmas yaptryorum. Proje bitince bata Babakanlk, Turizm bakanl, dünya finans kurumlar olmak üzere her kuruma sunarak görü toplayacam. Bundan böyle Uzungöl, büyükehir olmas kesinleen Trabzon ilinin bir beldesi olarak kalacaktr.

Çünkü yukarda ihanete uradn yazdm bölümü de burasdr. Çkarlan yasada 2000 nüfuslu yerlerin belediyeleri kaldrlaca bilindii halde hiç kimse bu durumu umursamad ve 10000'in üstünde nüfusu olmasna ramen nüfus 1600 civarnda kastl olarak tutulmu ve belediye olma hakkn kaybetmitir. yiki de kaybetmitir! Hiç deilse birilerinin suratna tükürmek için artk sebep de var bahane de. Çünkü onlar ihanet ettiler bu dünya güzeli doa harikasna. Uzungöl'ü yönetenler buray asla karlksz sevmediler.

Oysa ben Uzungöl'ü hep karlksz sevdim ve sevmeyede devam edeceim. Bunlar yaparken hiçbir karlk beklemiyorum, beklemeyeceimde. imdi müjdeyi veriyorum. Uzungöl, Davos'un muadili olacaktr. Planlamasda Çevre ve ehircilik bakanlnn denetiminde yaplacaktr. Uzungöl'ü sevenlerin bu giriime nasl destek vereceklerini göreceiz. imdilik buradan bu duyuru yeterli olacaktr.

Sayglarmla

Hasan DÜZGÜN

 
< nceki

Anasayfa
Hakkmda
Uzungl
Resimlerim
Kitaplarm
Mzik
Politika
Spor
Ekonomi
Gncel
letiim
Arama


Kayp Parola?
Hesabnz yok mu? Kayt Ol

Pontus Kültürü ve Uzungöl

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color