Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa arrow Mzik arrow Mzik zerine
Mzik zerine Yazdr E-posta

Mesam kongresine sunulmak üzere 2005 ylnda kaleme alnmtr

Karadeniz  ve folkloru üzerine

Karadeniz yöresini ve  folklorü  nü aratrmak ne merak nede  teoriktir. nsannn baarsn anlamak için çok yönlü aratrmak gerekir. Bu yaznn amac budur.
Karadeniz insann Türkiye corafyasnda yaayan insanlardan ayran özellii  ,çalkanl ,mertlii, söylediinin arkasnda duruu ve en önemlisi son söyleyeceini ilk söylemesidir.

Tabiatn ve çevre koullarnn insan üzerinde ne denli etkili olduunu anlamak için karadeniz insann incelemek doru seçimdir. Türk corafyasnda yeri farkldr.ksaca cesurdur,çalkandr,ataktr,beceriklidir,bunlarn toplam baarl olmasnn nedenleri saylmaldr.

Karadeniz insann,sanat,ticaret,sanayi ve en önemlisi politikada görmek neredeyse alkanlk yapm durumdadr.Yapsndan kaynaklanan atak ve cesareti sayesinde bütün bu alanlarda baarldr.Yaamn zorluklarn aln yazgs olarak alglamaz.var gücüyle direnerek onlarn üstesinden gelmeyi sever bu anlamda gergindir.kinci planda olmay sevmez onuruna dükündür.büyüdüü tabiatn.hrçn yaps karakterinde gizlidir zaman zaman davranlarna yansr.duraan olmay sevmez hareketlidir.çalarak dinlenir.Çalmak onun yaam biçimidir.zorluklar karsnda,umutsuz,küskün deildir.topran azl onu topraa kar tutkulu yapar.toprak onun için çok anlamldr seller onu alp götürdüünde kzmaz alkndr onu götürdüü yerden srtyla yeniden oraya tar adeta sulara meydan okurcasna onunla savar.toprak anann azl karadenizliyi gurbet çocuu yapmtr. Gurbette nasldr ona bakalm.gurbet onun için sadece varolma savadr.doduu yerle asla mukayese edilmesini istemez.çalkanl gurbette deimez tpk doduu topraklarda verdii mücadele gibidir. Baarl olmasnn sebebi burada yatmaktadr.Geleneklerine ar ball yüzünden çevresi tarafndan tutucu gibi alglanr.Oysa sosyaldir yada sosyal omak için mücadele eder bunu baarmak için zaman ayrr,maddi hiçbir fedakarlktan kaçnmaz bunun örnekleri gittikleri yerlerde kurduklar vakflar dernekler yada üyesi olduklar sivil kurumlardr.Buralarda hatr saylr yatrmlar yaparak o içindeki ilk olma tutkusunu gerçekletirir.Bo zaman yoktur zaman buldukça okumak yazmak horon oynamak spor yapmak onun tutkularndandr.Folklor vazgeçilmezlerinin bandadr onu en iyi dinlendiren ey horondur onu bazen kapal bazen açk alanlarda görmek rastlant deildir.üstelik bu yorucu oyunu oynarken MAN söylemeyi ihmal etmez mani karadenizin türkü harmannn temel tadr.edebiyatn en eski nazm biçimidir.Maniler karadeniz insann en iyi tarif eden temel talardr.Manilerin bir dier ad dörtlemedir.maniler özgürlüün ifadesidir.Çünkü her manide karadeniz insannn karakterini kiiliini özgürlüünü bulmak mümkündür.manileri müstehcenlikte,isyanda,yaknmada sevinçte tabiatta tasvirde hatta yergide bulmak mümkündür.Fkralar manilerinin kopya edilmiidir oradada hiciv övgü yergi benzetme gibi edebi anlamlar bulmak zor deildir.Hiçbirimiz iki cümle ile mutlu olamayz oysa karadeniz insan bunu baarmtr üstelik bunu tüm dünya insannn hizmetine sunmutur. Karadeniz fkralar dünyann bütün dillerine çevirilmi anlatlmakta ve insanlar güldürmekte onlara ho vakitler geçirtmektedir.Kendisiyle dalga geçilmesini içine sindiremez çabuk parlar oysa fkralaryla kendisiyle kendi dalga geçer.Bu onun engin hogörüsünün ürünüdür.Karadeniz insan sevinçle üzüntüyü harman yapp yaam biçimi haline getiren ender millettir.Olunu askere gönderirken bir yanda alar ötede horon oynar.yamur yaarken,fndk toplarken nikahn kyarken,kzn evlendirirken. Horon oynar.

Horon sulhtur bartr. Kavgallarn bart halkadr horon.elele tutumak kopmayan tutkunluunun birer halkasdr.Sporda farkl deildir.Trabzonsporu yaratan etken yukarda saydmz hasletlerin ürünüdür karadeniz insannn kvrak zeka ve bedenidir.Buradaki baary dünyann takmlarnda oynayan karadenizli çocuklar örnek göstermek yeterlidir.türkiyenin önemli oyuncularnn büyük çounluu karadenizlidir.Karadeniz insannn en baarsz olduu alan müzik sektörüdür.Ne yazkki kolay para kazanma köe kapmaclk bu sektörde fazlasyla olduu için karadenizli sanatçlar bunun dnda kalp yöre müziinin geriye dümesine neden olmutur.Bu ksr döngüde önüne gelen herkes söz yazar besteci aranjör olmaya soyunmu ve genelde baarsz olmulardr. Oysa insann arad o baarl insanlara ne olduda müzikte yoklar diye soras geliyor ama burada bakalarn asla suçlamamak gerek tüm sorumluluk medyann hiçbir kstas getirmeden önüne gelen herkesi ekranlara tayarak adeta dalga geçilmitir bunlarn hepsinin reyting denen sanat düman canavar ayakta tutmak için yaplmtr.Bu erozyonu ve yipranmay sinemada,televizyon dizilerinde,fkralarda,türkülerde söyleilerde adeta günlük yaam haline gelmitir.Karadeniz aksannn kötü kullanlarak yanstlmas tüm karadenizlileri üzmektedir hatta kendilerini sorgulama noktasna getirmitir.karadenizin dndaki insanlar bu ho ve güldüren aksandan yoksun braklmaktadr. Gülmek için anlatlan bir fkray dinleyen karadenizli olmayan kii ne söylendiini anlamamaktadr.Özellikle görsel ve yazl basn bu olgulara dikkat etmelidir. Gerekirse her yöreye özgü komite kurulmal ve tüm eserler bu komite tarafndan incelenmeli ve aslna uygun hale getirildikten sonra halkn beenisine sunulmaldr.

Fkra:
Kondöktör karadenizliye trende sorar?
Posta treni biletiyle exprese binmisin fark vereceksin
Temel cevap verir:fark ödemem yava gidun

Fkra
Rizeliler çinlilere sava ilan ederler çine mektup yazarlar
Çinliler mektubu okur rizeyi harita dan bulur teklifi kabul ederler telgraf çekerler
Rize eraf gelen telgraf deerlendirmek için toplanr toplant uzun sürer
Darda bunalan halktan birisi içeri dalar nedir bu toplant yoksa çinden korktunuzmi
Ne korkmasi 1,5 milyar çinliyi nereye gömeceumuzi tartiiyuruk onun için uzun sürdü.

Fkra:
Pire hasta olan temeli yatakta sürekli rahatsiz eder. Temel
Ula pire hasta deilsan yataa ne iu var yok eer hastaisen ziplayup durma.

 
< nceki   Sonraki >

Anasayfa
Hakkmda
Uzungl
Resimlerim
Kitaplarm
Mzik
Politika
Spor
Ekonomi
Gncel
letiim
Arama


Kayp Parola?
Hesabnz yok mu? Kayt Ol

Pontus Kültürü ve Uzungöl

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color