Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa
Uzungöl'ün oluşumu Yazdır E-posta

UZUNGÖL’ÜN OLUŞUMU

         Uzungöl gölünün oluşumu hakkında tarihi belge niteliğinde yazılı herhangi bir kayıt yoktur. Ancak yöredeki jeolojik değişiklikler ,göçler ve yerleşim hareketleri bize fikir vermektedir derin bir vadi olduğu anlaşılan Uzungöl ün bugünkü oluşumu garesder yaylasının doğusundan  Uzungöl e kuş bakışı bakan yamacın akıp aşağıya inmesiyle oluşur.

Solaklı deresinin önünü kesen bu heyelan bugünkü gölü meydana getirmiştir.Hocalı mahallesi, kablanoz mevkiinin yukarısındaki (*) (İKİNDİ TAŞ)taşlar bu sel zamanında gelmiştir bu durum oluşan felaketin büyüklüğünü anlatmak için yeterlidir. O halde Uzungöl felaketinin oluş tarihi olarak 1610 ile 1620 yılları arasında olduğunu söyleyebiliriz zira 7 köyün sürgün ve göç fermanları bu yıllara rastlamaktadır. Büyük bir olasılıkla insanların artık buralarda yaşamın zorluklarını anlamış ve göç için sebepler yaratmaya başlamışlardır.

          Bununla ilgili bir başka kanıt yaşayan yaşlılarımızın büyüklerinden duyduklarını birbirlerine anlatarak günümüze kadar taşınan bilgilerdir. Rahmetli İsmail AYGÜN(hasan oğlu) Uzungöl de 10 yıl muhtarlık yapmış konularla alakalıydı onun bu hususlardaki derin bilgilerinden yararlandım hasan oğluna göre göl bir zamanlar haldızenin altlarına kadar çıktığını eskilerden duyduğunu anlatırdı bu görüşü destekleyen bir başka yaşlı büyüğümüz Mustafa geneldir ona bu konuyu sorduğumda onunda büyüklerinden aynı şeyleri duyduğunu ve aynı görüşte olduğunu teyit ederdi. Bir başka kanıt Uzungöl ün alabalığını yıllarca avlayan Ruşen çakır 1950li yıllarda gölün derinliğinin 70 metre olduğunu söylerdi yıllık erozyonla dolgu miktarına bakarsak gölün derinliğinin daha fazla olduğu nu söyleyebiliriz.Uzungöl ün tarihçesinde bu konu daha detaylı işlenmiştir gölün değeri bilinmeli ve onun korunması için ne lazımsa yapılmalı hiçbir fedakarlıktan kaçınılmamalıdır.Gölün çevresi yaklaşık 7500 metredir boyu köprü ayağından gölbaşı sazlığına kadar 1000 metredir. Eni en dar yerinden 500 metre civarındadır.suyunun sertlik derecesi (ph) 7 ile 8 arasıdır. Gölde alabalık mevcuttur göl ve tabiatı sayesinde yöredeki yabani hayvan çeşidi yaklaşık 20 civarındadır kuşların adeta ana vatanı sayılacak kadar çeşit mevcuttur yaklaşık 150 çeşit kuş barındıran göl ve çevresi bunların yarısına ev sahipliği 50 çeşidi de göçmen kuşlardır. Kışları gölün soğuk oluşundan yararlanan kuş sayısı ise 15 çeşit kadardır. Ayrıca bölgeden transit geçen kuşların sürülerine rastlanır.Uzungöl bu gölün sayesinde 1983 yılında çıkarılan 2873 sayılı milli parklar kanunu ile 1989 yılında yürürlüğe giren bu kanunla milli park ilan edilmiştir.Uzungöl ün milli park alanının 1250 hektarı orman alanı.300 hektar mera,65 hektarı ziraat alanı ,10 hektar orman içi açık alanlar olarak toplam yüzölçümü 1625 hektardır(kaynak milli parklar  md. Trabzon)1996

 

Yorumlar 

 
# misafir 2014-04-01 12:48 çok uzun ve yazılar çok küçük olmuş Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
# Cafer Budak 2015-03-23 17:03 abi ellerine sağlık çok güzel anlattın… Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
# Cafer Budak 2015-03-23 17:04 thanks youb very much Cevap | Alıntı | Alıntı
 
< Önceki   Sonraki >

Ana menü

Anasayfa
Hakkımda
Uzungöl
Resimlerim
Kitaplarım
Müzik
Politika
Spor
Ekonomi
Güncel
İletişim
Arama

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Kitaplarım

Pontus Kültürü ve Uzungöl
Pontusca Sözlük

Resimlerim

uzungöl'den resimler
uzungöl'den resimler
Açıklama: uzungöl\'den resimler
resimlerim
resimlerim
Açıklama: trabzonlular beşiktaş kültür derneğinde düzenlenen kolbastı paneli
uzungöl'den resimler
uzungöl'den resimler
Açıklama: uzungöl\'den resimler
hasan düzgün
hasan düzgün
Açıklama: hasan düzgün
hasan düzgün
hasan düzgün
Açıklama: hasan düzgün

Anketler

Bu yılki tatilinizi hangi bölgemizde düşünürsünüz?
 

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color