Hasan Düzgün - Kişisel web sitesi

 
Anasayfa arrow Tarihçe arrow Uzungöl'ün tarihi
Uzungöl'ün tarihi Yazdır E-posta


UZUNGÖL’ÜN TARİHÇESİ

1960'lı yıllarda uzungöl'den bir görünümTrabzon Pontus İmparatorluğunun kuruluşu günümüzden 2550 yıl öncesine rastlamaktadır. Trabzon  her tarihçi için ayrı önem taşır. Dünyada belki de tarihi en çok yazılan şehirlerdendir. Bu tarih içinde Of çok önemli yer tutar. Konumuz Uzungöl olunca Of tarihinden yola çıkmak durumundayız. Çünkü Uzungöl 1948 yılına kadar  Of ilçesine bağlı köydü. Trabzon’da ki her tarihi değişimden Of ve Çaykara etkilenmiştir.Uzungöl günümüzde Çaykara ilçesine bağlı kasabadır.

 Bu tarihi tespiti yaparken Of ve Çaykara da ki hareket ve değişimleri incelemeden sonuca varamayız. Asıl adı “ SARAHO ” olan Uzungöl, Osmanlı kayıtları başbakanlık arşivi 991 tarihli tahrir defterinde 12 hane olarak geçmekte ve Müslüman nüfusu yoktur (miladi 1586). Kurulduğu yer günümüzdeki yer değildir.(*) Tsıran dağı meziresi ile(*) Haldızen (*),Yente üçgeninde yer alan ve eski adı (*) Saraho olan yerin aşağısındaki harabeler ve evlerin duvar kalıntılarının olduğu yerdir. Harabeler ve evlerin temel taşları günümüzde  mevcuttur. 991 tarihli tahrir defterinde Uzungölün adı Karye-i Saraho  olarak geçmektedir.

* Tsiran dağı     : Uzungöl de mezire adıuzungol
* Haldızen         : Uzungöl’e bağlı köy
* Yente             : Uzungöl’e bağlı köy
* Saraho           : Uzungöl’ün eski adı
   Uzungölün resmi kayıtlara geçiş tarihi 1586 yılına rastlar. Ancak kuruluş tarihinin 1586 yılından daha eski olduğunu biliyoruz bu durumu irdeleyelim. İlk kurulduğu yer resmi kayıtlarda yer almamaktadır.Bugünkü yerleşim düzenini aldığı yere taşınınca kayıt altına alınıyor. Sarahodaki harabelere bakıldığında sarahonun bu tarihlerden önce kurulduğunu. Küçük köy olması ve ulaşımın zorluğunu  göz önünde bulundurursak önemsenmediğini düşüne biliriz. O halde Uzungöl’ün tarihinin eski olduğunu anlamak zor olmasa gerek. uzungolÇünkü buradan göç edenler bugünkü Uzungöl’e yerleşince resmi kayıt altına alınabiliyor. bu tarihlerde ki nüfus hareketlerini incelediğimizde,  Müslüman nüfusun buralara yerleştirildiğini göstermektedir.961 tarihli başbakanlık tahrir defterinde komşu köy Yente de Müslüman hane sayısı 17 hane iken 991 tarihli tahrir defterinde 128 hane  olarak beyan edilmektedir. 30 yıl gibi kısa bir sürede bukadar Müslüman nüfusun buralara yerleştirilmesi düşündürücüdür.Buna çevre köyleri eklediğimizde durum biraz daha açıkça ortaya çıkmaktadır. Nüfus hareketlerini açıklayan grafikler incelendiğinde bunu açıkça görürüz. Daha önce buralarda yerleşen Hıristiyan köylerin durumunu anlamak için kahin olmaya gerek yoktur.Bukadar yoğun nüfusu barındıracak tarım alanının olmayışı ister istemez insanlar arasında toprak ve arazi anlaşmazlıklarını gündeme getirmiştir zaten günümüzde toprak ve arazi anlaşmazlıkları bunu kanıtlamaktadır. Nitekim Yente ve civar köylerle olan arazi anlaşmazlıkları günümüze kadar gelmekte ve yargıya intikal etmişlerdir. Bu durum geçmiş dönemde de mevcuttu. Fermanlar bölümünde bu durumu açıklayan fermanlar bunun kanıtıdır.   Bu olayların meydana geldiği dönem de adaletsizlik ve keyfi uygulamalar, soygun ve yağmalama insan onurunu kırıcı boyutta olduğunu birer ibret belgesi olan of ile ilgili fermanlarda görmek mümkündür. Çünkü bu dönem Lale Devri dönemidir. Dönemin padişahı III.Sultan Ahmet Sarayda içine düştüğü zevk ve sefa memlekette olup bitenlerden onu habersiz bırakmış, eşkıya ve fırsatçı işbirlikçiler tüm Anadolu da olduğu gibi  Of, Çaykara ve yöresinde diledikleri gibi hareket etmiş hatta devlete baş kaldıracak kadar ileriye gidebilmişlerdi ve halka zulmetmeye devam etmişlerdir. Of ilçesi ile ilgili tasnif ettiğim 500 ze yakın fermanlar uygulanan zulmün açıkça kanıtıdır. Bu durumu sadece idaredeki zaafta değil, uyguladığı vergi politikasındaki adaletsizlikte de görmek mümkündür.  Bu ikilem Müslüman olmayan köyleri etkilemiş kimileri göç etmiş kimileri vergi adaletsizliğinden yakınarak  kayıt dışı kalmaya çalışmıştır. Nüfus hareketlerini gösteren grafikler bunları açıkça göstermektedir. Bu durum cezasız kalmaz ve Hicri 1121 yılında Miladi 1716 tarihinde Of ve Çaykara’dan aşağıdaki köyler padişah fermanıyla topluca sürgün edilirler

 
Sonraki >

Ana menü

Anasayfa
Hakkımda
Uzungöl
Resimlerim
Kitaplarım
Müzik
Politika
Spor
Ekonomi
Güncel
İletişim
Arama

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Kitaplarım

Pontus Kültürü ve Uzungöl

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color